English English

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Eğitimde Kuram ve Uygulama

YAZIM KURALLARI

Yazar Rehberi

 • Dergiye makaleler sistem üzerinden gönderilmelidir. Sistemde kaydınız yoksa öncelikle "yazar" rolünde kaydınızı gerçekleştiriniz.
 • Dergiye gönderilen yazılarda APA 6 yazım kuralları benimsenmektedir.
 • Dergiye makale gönderilirken aşağıdaki örnek makale formatına uygun olarak gönderilmelidir. 
 • Örnek makale (Makale, değerlendirme için sisteme yüklenirken yazar bilgileri yazılmamalıdır).
 • İngilizce geniş özet makale kabul edildikten sonra talep edilmektedir. 2014 Yılı Ocak sayısından itibaren belirlenen yeni yayım politikası doğrultusunda yayıma kabul edildikten sonra makalenin geniş İngilizce özeti ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Geniş özetinizin (Summary) çalışmanın ana başlıklarını (Introduction, Purpose, Method, Results, Discussion, Conclusion) içermesi gerekmektedir. Kaynakçada yer alan her bir referansın hem Türkçe hem de İngilizce metinde (Summary) atıf alması gerekmektedir.

 

Gönderi kontrol listesi

Başvuru sürecinde yazarlar gönderilerinin aşağıdaki listede bulunan tüm maddelere uygunluğunu kontrol etmelidirler, bu rehbere uymayan başvurular yazarlara geri gönderilecektir.

 1. Aday makale, daha önceden yayınlanmamış ya da başka bir dergide değerlendirilme aşamasında değildir. (Sempozyum, kongre vb. etkinliklerde sunulan bildiriler, etkinlik kitapçığında tam metin olarak yayınlanmamış olmak şartıyla başlıkta dipnot gösterilerek EKU'ya gönderilebilir.)
 2. Yazı dosyası Microsoft Word doküman dosya biçimindedir.
 3. Aday makale, Örnek makale (yazar bilgileri eklenmemiş hali) formatına uygun olarak hazırlanmıştır.

 

Telif hakkı düzenlemesi

Proposed Policy for Journals That Offer Delayed Open Access

Authors who publish with this journal agree to the following terms:
 

 1. Authors retain copyright and grant the journal right of first publication, with the work [SPECIFY PERIOD OF TIME] after publication simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
 2. Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
 3. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access).

 

Gizlilik beyanı

Bu dergi sitesindeki isimler ve elektronik posta adresleri bu derginin belirtilen amaçları doğrultusunda kullanılacaktır ve diğer amaçlar veya başka bir bölüm için kullanılmayacaktır.

Ayrıca dergide yayımlanan tüm yazıların telif hakları EKU'ya düşünsel plandaki sorumlulukları ise yazarlarına aittir.